Przejdź do treści
Strona główna => Siew i terminy siewu roślin ozdobnych

Siew i terminy siewu roślin ozdobnych

metody-siewu-nasion

Rozmnażanie generatywne to inaczej rozmnażanie roślin przez nasiona, czyli innymi słowy siew nasion. Jest to jedna z najprostszych metod rozmnażania roślin i z pewnością udaje się również ogrodnikom amatorom, ba nawet dzieciom.

Istnieją dwa sposoby na siew nasion: ręczny i mechaniczny. Również stosowane są zabiegi przedsiewne w celu przyspieszenia kiełkowania, równomiernego kiełkowania i zabezpieczania wzrostu siewek w ich pierwszej fazie.

Siew – zabiegi przedsiewne

  • moczenie nasion

Często stosujemy ten zabieg dla roślin takich jak: asparagus, miłorząb, roślin z rodziny dyniowatych. Nasiona umieszczamy w wodzie w temperaturze ok. 30°C na okres 24-48 godz. przed siewem. Następnie nasiona się lekko osusza i wysiewa w wilgotne podłoże.

  • otoczkowanie nasion

Celem tego zabiegu jest nadanie nasionom regularnego kształtu oraz powiększenie nasion drobnych. Zabieg wykonujemy w specjalnych bębnach. Często otoczki zawierają środki ochrony roślin, które mają na celu zabezpieczyć nasiona przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi oraz szkodnikami. Otoczkowanie pozwala nam na precyzyjny siew, np. siewnikami punktowymi.

  • zaprawianie nasion

Bardzo skuteczny sposób ograniczania występowania chorób i szkodników. Mamy dwa sposoby zaprawiania nasion: zaprawianie na mokro w roztworach wodnych oraz zaprawianie na sucho – preparatami w proszku.

  • skaryfikacja nasion

Zabieg polegający na uszkadzaniu twardej łupiny nasiennej. Wykonujemy to następującymi metodami:

a) metoda mechaniczna – najprostsza, polega na nacięciu, starciu twardej łupiny nasiennej; np. za pomocą pilnika, młotka

b) metoda termiczna – moczenie nasion w gorącej wodzie 75°C – 80°C przez kilka minut lub moczenie w gorącej a później w zimnej wodzie

c) metoda chemiczna – polega na moczeniu nasion w stężeniu H2SO4 przez kilka godzina, a następnie nasiona należy starannie wypłukać. Ten sposób stosujemy dla palm, dracen, kanny.

  • stratyfikacja

Wtórne dojrzewanie nasion. Polega na przechowywaniu nasion przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy w wilgotnym podłożu i niskiej temperaturze od 0°C do 5°C. Zabieg ten stosujemy np. dla nasion dzikiej róży, cisa, jałowców, powojników, lilaków, drzew owocowych itp.

IMG 20180904 175353 168x300 - Siew i terminy siewu roślin ozdobnych

Siew – terminy siewu

 

Termin siewu nasion zależy od cech biologicznych gatunku lub odmiany oraz przeznaczenia uprawianych roślin.

  1.  Nasiona roślin jednorocznych uprawianych poprzez siew wprost do gruntu, wysiewamy w okresie od kwietnia do połowy maja, w zależności od wymagań termicznych gatunku. Są dwa terminy dla siewu nasion roślin jednorocznych uprawianych z rozsady: zimowy (od połowy stycznia do połowy marca, miejscem wysiewu jest szklarnia) oraz wczesnowiosenny (od połowy marca do połowy kwietnia, miejscem wysiewu może być szklarnia, tunel foliowy lub inspekty).
  2. Nasiona roślin dwuletnich wysiewamy w zależności od gatunku – od końca maja do połowy lipca.
  3. W przypadku bylin termin siewu nasion jest uzależniony od gatunku i zdolności kiełkowania, która u wielu roślin jest bardzo krótka, co oznacza, że nasiona wysiewamy zaraz po ich zbiorze.

 

Różnego rodzaju siewniki możesz znaleźć tutaj w atrakcyjnych cenach KLIK (link afiliacyjny).

6 komentarzy do “Siew i terminy siewu roślin ozdobnych”

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

  2. priligy amazon canada A survival analysis for this work was impractical given the small set of patient matched pairs, but future meta analyses are warranted to determine if gene expression signatures in metastases are better predictors of overall survival in the advanced setting, especially given the significant transcriptomic shifts observed in this study

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *