Przejdź do treści
Strona główna => Keramzyt – 6 zalet tego kruszywa

Keramzyt – 6 zalet tego kruszywa

Nowe 001 - Keramzyt - 6 zalet tego kruszywa

Wiele się słyszy o keramzycie i jego zastosowaniu w ogrodnictwie. Polecany jest przez ekspertów oraz ogrodników na nasadzenia do donic. Jest łatwy w użyciu, ale jak go zastosować?

Jednak warto zacząć od początku….

Keramzyt – co to jest?

Keramzyt to nic innego jak kruszywo, które jest wypalane z gliny w odpowiednich warunkach. Ma zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale i w budownictwie. Ma różną frakcję ze względu gdzie jest stosowany. Dodatkowym atutem keramzytu jest to, iż jako kruszywo jest lekkie i do tego wytrzymałe na warunki pogodowe, szkodniki oraz inne czynniki nie tylko środowiskowe. Jednak głównym celem tego kruszywa jest drenaż i oddawanie wody roślinie kiedy jej brak.

Keramzyt – jak stosować w ogrodnictwie?

Kruszywo to najczęściej jest stosowane do nasadzeń w donicach, skrzynkach balkonowych, a także w pojemnikach. Chociaż i w ogrodzie ma swoje zastosowanie. Jako, że jest materiałem, które się przydaje to ma swój estetyczny wygląd. Można stosować nawet i do szklanych wazonów w domu.

Ale wracając do rzeczy….

Jak odpowiednio użyć keramzytu, aby rośliny rosły w donicy?

  1. Do donicy, skrzynki balkonowej czy pojemnika wsyp keramzyt (w zależności od wielkości donicy – tak aby było ok. 20 cm)
  2. Wsyp ziemię ogrodową, tak aby móc posadzić roślinę (najlepiej trochę z „czubkiem” – później ziemia po podlaniu opadnie)
  3. Posadź roślinę
  4. Obficie podlej

I GOTOWE!

Można również użyć keramzytu do ogrodu, aby stworzyć ścieżki w ogrodzie, a nawet jako dodatek na skalniak. Teraz bardzo modne są ogrody na dachach domów, bloków czy ogólnie budynkach. I tam też ma swoje zastosowanie keramzyt. Dlaczego? Otóż to kruszywo jest dobrym izolatorem termicznym, który zatrzymuje lub oddaje ciepło w zależności od pory roku.

 

Keramzyt – jego zalety

  1. Keramzyt utrzymuje wilgoć
  2. Można stosować kilka razy
  3. Łatwy w utrzymaniu
  4. Ładnie wygląda nie tylko w wazonach, ale i w ogrodzie
  5. Jest idealny do drenażu
  6. Jest też tani i można kupić go w różnych centrach ogrodniczych lub choćby i tutaj →KLIK (link afiliacyjny)

 

1 komentarz do “Keramzyt – 6 zalet tego kruszywa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *