Krzewy iglaste możemy podzielić na różne sposoby. Zaczynając na pokroju, a kończąc na zabarwieniu igieł. Jednak na samym początku warto wiedzieć co to jest krzew?
Krzew – niebędąca pnączem wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew, u krzewów brak osi głównej – pnia, a także korony. (definicja zaczerpnięta stąd).
Oczywiście jest wiele definicji, dlatego też inna definicja brzmi:
Krzew – Podstawową różnicą pomiędzy drzewami i krzewami jest posiadanie przez drzewa stosunkowo grubego, najczęściej pojedynczego pnia, podczas gdy u krzewów występuje zawsze duża ilość oddzielnych, cienkich pni, wyrastających stale z szyi korzeniowej lub ze wspólnego systemu korzeniowego. Dodatkowo, silny wzrost pędów bocznych krzewów powoduje, że zaciera się różnica pomiędzy pędem głównym a pędami bocznymi (brak wyraźnego przewodnika). Obrazowo można więc powiedzieć, że krzew jest jak gdyby koroną drzewa wyrastającą wprost z podłoża (informacja zaczerpnięta stąd).
Chociaż uważam, że definicje długie nie są za bardzo zrozumiałe, dlatego też najkrótsza definicja krzewu brzmi: „Drzewa mają pień, a krzewy pędy wyrastające z szyjki korzeniowej”.
Wracając do pokroju, krzewy iglaste można podzielić na:
- płożące
- rozłożyste
- o pokroju kolumnowym
- o pokroju stożkowym
- karłowe
- o zabarwieniu igieł niebieskim, srebrzystym, szarozielonym
- o zabarwieniu igieł na kolor żółty
- o zabarwieniu igieł na kolor zielony
Mając na uwadze, to iż występuje dużo gatunków krzewów iglastych należy zwrócić uwagę na to czy będą pasować do naszego ogrodu. A mianowicie czy koncepcja projektowanego ogrodu nas satysfakcjonuje. Aby wybrać dobrze, trzeba przede wszystkim zapoznać się z charakterystyką danej rośliny oraz co najważniejsze sprawdzić jak będzie wyglądać za 10 lat. Dodatkowo należy sprawdzić jaką glebę potrzebuje roślina, a także jakie stanowisko. Czy woli kwaśną glebę czy stanowisko słoneczne. Każda roślina ma inne wymagania, nawet zdarza się, że w tym samym gatunku rośliny mają różne wymagania. Dlatego też warto sprawdzać te informacje, a jeśli czegoś się nie wie, zawsze można zapytać się osoby, która takie informacje posiada.
Przyjęło się też, że rośliny iglaste potrzebują kwaśnej gleby. Chociaż to nie zawsze jest prawdą. Nie wszystkie rośliny iglaste lubią kwaśną glebę. Dużo krzewów czy drzew iglastych preferuje gleby uniwersalne. Takim przykładami mogą być: cisy czy tuje.