Siew roślin jest bardzo ważny w ogrodnictwie. Przez nasiona rozmnaża się wiele gatunków roślin, ale też przez nasiona powstają nowe odmiany, które są dostępne na rynku. Należy wiedzieć też, że istnieją metody siewu nasion. Nasiona roślin ozdobnych zależnie od sposobu uprawy najczęściej wysiewamy do skrzynek pojemników lub wielodoniczek w szklarni, tunelu foliowym lub do inspektów.
Wyróżnia się 5 metod siewu nasion:
- Siew rzutowy stosujemy przy ręcznym wysiewie nasion do skrzynek, pojemników lub wprost do gruntu. Najczęściej tym sposobem wysiewamy małe nasiona roślin zielnych i bylin.
- Siew rzędowy (link afiliacyjny) stosujemy w przypadku nasion większych, najczęściej wysiewanych wprost do gruntu. Może być ręczny i maszynowy.
- Siew pasowy modyfikacja siewu rzędowego. Polega na tym, że co dwa lub co kilka rzędów stosujemy większy odstęp, który w późniejszym okresie ułatwia pielęgnację roślin.
- Siew punktowy polega na umieszczeniu pojedynczych nasion (najczęściej otoczkowanych) w jednakowych odległościach w rzędzie lub wielodoniczkach. Taki rodzaj siewu zapewnia równomierne wschody i zmniejsza normę wysiewu nasion.
- Siew gniazdowy polega na umieszczeniu trzech do pięciu sztuk nasion w jednym miejscu, w tak zwanym gnieździe, w odpowiedniej odległości w rzędach.
Przy siewie nasion oraz jego metodach trzeba zwrócić uwagę na głębokość siewu oraz na kiełkowanie nasion.
Głębokość siewu
Wysiewane nasiona najczęściej przykrywamy warstwą podłoża która odpowiada 2-3 grubością nasion. Bardzo drobnych nasion nie przykrywamy, ale wysiewy dokładnie zabezpieczamy przed przesychaniem przez ich przykrycie np.: szybami, folią lub włókniną. Głębokość siewu nasion zależy także od sposobu kiełkowania nasion.
Kiełkowanie nasion
Wyróżniamy dwa sposoby kiełkowania nasion:
- Nadziemne – najpierw rozrasta się część podliścieniowa i liścienie, na przykład fasola
- Kiełkowanie podziemne – podczas kiełkowania rozrasta się część nad liścieniowa epikotyl a liścienie pozostają w podłożu.
Znajomość sposobu kiełkowania nasion jest ważna w praktyce, gdyż na tej podstawie ustala się głębokość siewu. Nasiona kiełkujące nad ziemią praktycznie nie przykrywamy, natomiast nasiona kiełkujące pod ziemią przykrywamy 3 warstwami równoważnej wielkości nasiona.
Na proces kiełkowania mają wpływ:
- Woda – jest niezbędna do rozpoczęcia kiełkowania
- Temperatura – zawsze dla każdego gatunku jest temperatura optymalna, przy której kiełkuje największa ilość nasion. Najczęściej jest to temperatura od 5° do 6° Celsjusza i wyższe
- Skład atmosferyczny – bardzo ważna jest ilość tlenu oraz dwutlenku węgla. Obniżanie ilości tlenu w powietrzu glebowym powoduje zmniejszenie liczby kiełkujących nasion.
- Światło – większość roślin ozdobnych nie reaguje na światło podczas kiełkowania. Dlatego nasiona mogą kiełkować na świetle i w ciemnościach, ale jest grupa roślin, dla których światło jest niezbędne do kiełkowania lub przyspiesza proces kiełkowania, przykładem jest fiołek afrykański
Uwaga światło również może hamować proces kiełkowania!
Rozmnażanie przez zarodniki
Sposób tego rozmnażania dotyczy głównie paproci. Ze względu na małe wielkości zarodników wysiewamy je bezpośrednio na podłoże, przykrywamy torfem i zapewniamy wysoką temperaturę od 20° do 24° Celsjusza. Tym sposobem rozmnaża się rzadkie gatunki paproci.
A Ty jakie metody siewu nasion stosujesz?
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.
priligy dapoxetine 60mg What worked for me was taking 3 melatonin lozenges 2 1 2 mg and two moon drops lozenges
PMID 15021862 Ineligible study design PubMed 15021862 priligy precio The intervention, therefore, only applied to medications taken more than once per day