Przejdź do treści
Strona główna => Jakie wybrać nasiona bratka ogrodowego?

Jakie wybrać nasiona bratka ogrodowego?

  Kilka lat temu uprawiałam bratka ogrodowego. Zastanawiałam się jakie nasiona bratka ogrodowego wybrać, aby plon był duży, a przede wszystkim kwiaty duże i ładnie się prezentujące. Firm, które zajmują się nasiennictwem lub dystrybucją, na rynku jest mnóstwo. Zatem co wybrać? Poniżej znajdziesz porównanie dwóch firm. Syngenta i Legutko.

  Nasiona bratka ogrodowego – Syngenta

  Nasiona tej firmy towarzyszyły nam, odkąd pamiętam. W gospodarstwie rodziców używało się tych nasion, to i ja postanowiłam je wypróbować. I… nie zawiodłam się.

  Nasiona firmy Syngenta są wyselekcjonowane i mają bardzo dobre wschody. Dodatkowo rośliny przyjmują się bez problemu i wyglądają „jak z obrazka.” Co ważne są wolne od chorób oraz to co jest napisane na opakowaniu to prawda – chodzi o kolory. Jest to towar „z wyższej półki” przez co ma swoją cenę. Właśnie cena to główny minus, gdyż niewiele można zyskać (chyba że liczyć produkcję bratka w tysiącach), a bratek ogrodowy jest tanim kwiatem.

  Nasiona bratka ogrodowego – Legutko

  W 2019 roku postanowiłam wypróbować dwie firmy. Syngenta i polską firmę Legutko. Wszystko byłoby pięknie… W jednych i drugich nasionach wschód bardzo dobry. Jednak później okazało się, że nasiona firmy Legutko mają pomylone kolory. W opakowaniach nie są takie jak powinny być. W opakowaniu z bordowymi były żółte, w pomarańczowych bordowe. Dodatkowo sadzonki zaczęły chorować i marnieć, przez co dużo wypadło. Kwiat zaczął być wybujały i niestety nie kwitł obficie. Jedynym plusem jest to, że nasiona są bardzo tanie.

  Podsumowanie

  FirmaLegutkoSyngenta
  Cena (2019)1,90 opakowanieOk. 70 zł opakowanie
  Ilość nasion80g opakowanie500 szt. opakowanie
  WschodyBardzo dobreBardzo dobre
  Kwiat, rozetki, liścieWybujały kwiat i rozetki, pomylone kolory, nasiona z chorobami, brak obfitego kwitnieniaKwiat przy rozetkach, rozetki takie jak powinny być, obfite kwitnienie, brak pomylonych kolorów, bez chorób
  Tabela na podstawie moich obserwacji w latach (2017-2019)

  Podsumowując, kiedy miałabym ponownie zacząć produkcję bratka ogrodowego, wybrałabym firmę Syngenta. Pomimo ceny, którą trzeba zapłacić za nasiona to wolę mieć uprawę z obfitym plonem, wolną od chorób. A jeśli osoba, która uprawia i klienci są zadowoleni, to właśnie jest najlepszy klucz do sukcesu.