Skrzacik w ogrodzie

Pierwiastki jako składniki odżywiania roślin

Każdy człowiek, każde zwierzę i każda roślina potrzebuje odpowiednie składniki, aby móc się prawidłowo rozwijać. Jak ludzie biorą witaminy to i rośliny też potrzebują odpowiednie pierwiastki, aby uzyskać optymalny rozwój. Dlatego też wyróżnia się dwa rodzaje.

Pierwiastki potrzebne do życia roślin:

Makroelementy (makroskładniki)
Mikroelementy (mikroskładniki)

Mikroelementy zawsze występują w śladowych ilościach, ale w przypadku ich braku rozwój roślin jest zachwiany lub niemożliwy. Do mikroskładników zalicza się pierwiastki:

Z punktu widzenia uprawy i produkcji roślin ogrodniczych najważniejszą rolę odgrywają pierwiastki: N, P, K, Ca, Mg, Mn, Cu, Zn, B, Mo. Nawożąc rośliny trzeba wiedzieć przede wszystkim jakie dawkowanie oraz jakiego nawożenia chce się dokonać. Informacje o rodzajach nawożenia można znaleźć w tutaj.

Pierwiastki – ogólna charakterystyka

Mikroskładniki:

Podział nawozów

Pierwiastki te występują w nawozach (link afiliacyjny). Zatem nawozy dzielą się na organiczne i mineralne. Do nawozów (link afiliacyjny) organicznych zalicza się: obornik, gnojownicę, gnojówkę, pomiot ptasi, kompost, nawozy zielone, torf, korę drzew oraz węgiel brunatny. Natomiast nawozy mineralne (sztuczne) dzielą się na: azotowe, fosorowe, potasowe, magnezowe, wapniowe oraz mikronawozy.

 

 

 

P.S. Post zawiera linki afiliacyjne
Exit mobile version