Rozmnażanie generatywne to inaczej rozmnażanie roślin przez nasiona, czyli innymi słowy siew nasion. Jest to jedna z najprostszych metod rozmnażania roślin i z pewnością udaje się również ogrodnikom amatorom, ba nawet dzieciom.
Istnieją dwa sposoby na siew nasion: ręczny i mechaniczny. Również stosowane są zabiegi przedsiewne w celu przyspieszenia kiełkowania, równomiernego kiełkowania i zabezpieczania wzrostu siewek w ich pierwszej fazie.
Siew – zabiegi przedsiewne
- moczenie nasion
Często stosujemy ten zabieg dla roślin takich jak: asparagus, miłorząb, roślin z rodziny dyniowatych. Nasiona umieszczamy w wodzie w temperaturze ok. 30°C na okres 24-48 godz. przed siewem. Następnie nasiona się lekko osusza i wysiewa w wilgotne podłoże.
- otoczkowanie nasion
Celem tego zabiegu jest nadanie nasionom regularnego kształtu oraz powiększenie nasion drobnych. Zabieg wykonujemy w specjalnych bębnach. Często otoczki zawierają środki ochrony roślin, które mają na celu zabezpieczyć nasiona przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi oraz szkodnikami. Otoczkowanie pozwala nam na precyzyjny siew, np. siewnikami punktowymi.
- zaprawianie nasion
Bardzo skuteczny sposób ograniczania występowania chorób i szkodników. Mamy dwa sposoby zaprawiania nasion: zaprawianie na mokro w roztworach wodnych oraz zaprawianie na sucho – preparatami w proszku.
- skaryfikacja nasion
Zabieg polegający na uszkadzaniu twardej łupiny nasiennej. Wykonujemy to następującymi metodami:
a) metoda mechaniczna – najprostsza, polega na nacięciu, starciu twardej łupiny nasiennej; np. za pomocą pilnika, młotka
b) metoda termiczna – moczenie nasion w gorącej wodzie 75°C – 80°C przez kilka minut lub moczenie w gorącej a później w zimnej wodzie
c) metoda chemiczna – polega na moczeniu nasion w stężeniu H2SO4 przez kilka godzina, a następnie nasiona należy starannie wypłukać. Ten sposób stosujemy dla palm, dracen, kanny.
- stratyfikacja
Wtórne dojrzewanie nasion. Polega na przechowywaniu nasion przez okres kilku lub kilkunastu miesięcy w wilgotnym podłożu i niskiej temperaturze od 0°C do 5°C. Zabieg ten stosujemy np. dla nasion dzikiej róży, cisa, jałowców, powojników, lilaków, drzew owocowych itp.
Siew – terminy siewu
Termin siewu nasion zależy od cech biologicznych gatunku lub odmiany oraz przeznaczenia uprawianych roślin.
- Nasiona roślin jednorocznych uprawianych poprzez siew wprost do gruntu, wysiewamy w okresie od kwietnia do połowy maja, w zależności od wymagań termicznych gatunku. Są dwa terminy dla siewu nasion roślin jednorocznych uprawianych z rozsady: zimowy (od połowy stycznia do połowy marca, miejscem wysiewu jest szklarnia) oraz wczesnowiosenny (od połowy marca do połowy kwietnia, miejscem wysiewu może być szklarnia, tunel foliowy lub inspekty).
- Nasiona roślin dwuletnich wysiewamy w zależności od gatunku – od końca maja do połowy lipca.
- W przypadku bylin termin siewu nasion jest uzależniony od gatunku i zdolności kiełkowania, która u wielu roślin jest bardzo krótka, co oznacza, że nasiona wysiewamy zaraz po ich zbiorze.
Różnego rodzaju siewniki możesz znaleźć tutaj w atrakcyjnych cenach KLIK (link afiliacyjny).