Skrzacik w ogrodzie

Tunele foliowe – jak są zbudowane?

tunele foliowe z folią

Szklarnie, inspekty i tunele foliowe są miejscami gdzie można przechowywać rośliny, które wymagają dobrych warunków do wzrostu. Wszystkie typy tych obiektów różnią się  konstrukcją.

Szklarnie jak sama nazwa wskazuje są wykonane ze szkła. Inspekty są to obiekty, a bardziej skrzynie, które zajmują mało miejsca (idealne do ogródków działkowych – miejskich). A co to są tunele foliowe?

Tunele foliowe – obiekty, które zapewniają warunki dla uprawy roślin w okresie znacznie dłuższym niż sezon wegetacyjny.

Niestety nie dają szansy na uprawę w zimie, gdyż zapewnienie odpowiedniej dla roślin temperatury jest trudne technicznie i nieekonomiczne.

Tunele foliowe – konstrukcja

Tunel foliowy zbudowany jest z konstrukcji nośnej wykonanej z różnych materiałów, na której rozpięta jest folia. Najczęściej stosuje się folię polietylenową o grubości 0,1 – 0,15 mm dla tuneli niskich i 0,18 – 0,20 mm dla tuneli wysokich. Folia dobrze przepuszcza promienie słoneczne, ale także promienie cieplne. Trwałość folii jest niewielka. Większą trwałość ma folia stabilizowana, odporna na działanie promieni UV oraz folia zbrojna różnego typu z włóknami. Folię nakłada się na konstrukcję podczas dni bezwietrznych, w temperaturze co najmniej 15ºC, aby umożliwić jej naprężenie.

Tunele foliowe – typy

Tunele foliowe wysokie

Konstrukcja i wyposażenie wysokich tuneli foliowych zbliżone są do tego jakie spotyka się w szklarniach. Najwcześniej stosowane i najbardziej popularne tunele miały kształt półkolisty o promieniu 2,25 m, a ich konstrukcję stanowiły pałąki z ocynkowanych rur stalowych. Półkolisty kształt spowodował, że nazwano je tunelami. Obecnie funkcjonują konstrukcje różnego typu. Ściany boczne są na ogół proste i coraz wyższe, a jedynie połacie dachowe łuskowato wygięte. Są zbudowane jako pojedyncze albo zblokowane, dwu- lub wielonawowe. W miejscu gdzie stykają się ze sobą nawy umieszcza się prostokątne słupy stalowe, które pełnią funkcję nośną. Drzwi tuneli zbudowane są z dwóch lub czterech części połączonych zawiasami, pokrytych najczęściej folią lub falistymi płytami z PVC.

wyposażenie

Wyposażenie cieplarni foliowych jest podobne do wyposażenia szklarni. Są ogrzewane centralnym ogrzewaniem wodnym, czasem to ogrzewanie bywa zastępowane lub uzupełniane nagrzewnicami wentylatorowymi. Małe tunele bywają ogrzewane piecykami, w których spala się węgiel lub trociny, a gazy spalinowe są odprowadzane na zewnątrz.

Tunele foliowe – niskie

Niskie tunele foliowe to tanie, nietrwałe konstrukcje użytkowane zwykle przez jeden sezon. Służą do zabezpieczania roślin przed niekorzystnymi, krótkotrwałymi zjawiskami atmosferycznymi w okresie wiosny. Ich wysokość wynosi zwykle 60 – 120 cm. Konstrukcję stanowią ocynkowane druty lub rurki. Pokrywane są folią PE, ewentualnie folią perforowaną lub włókniną. Wietrzenie takich tuneli przeprowadza się przez uniesienie do góry dłuższego brzegu folii lub odsłonięcie folii w szczytach tunelów.

Exit mobile version