Przejdź do treści
Strona główna => Systemy melioracyjne w rolnictwie i ogrodnictwie

Systemy melioracyjne w rolnictwie i ogrodnictwie

deszczownia jako system melioracyjny

Systemy melioracyjne to takie narzędzia, które mają za zadanie nawodnić lub odwodnić teren. Takich systemów jest kilka. Co to są melioracje wodne i ich działanie zostały wspomniane we wcześniejszym poście (klik). Jak wynika z wcześniejszego wpisu melioracje wodne też mają swoje cele.

W ramach przypomnienia te cele to:

  • obniżenie zbyt wysokiego poziomu wód gruntowych, aby osuszyć teren,
  • podniesienie poziomu wód gruntowych, aby zwiększyć wilgotność,
  • nawodnienie gleby za pomocą specjalnych urządzeń.

Jak zostało wcześniej wspomniane systemy melioracyjne mają za zadanie nawodnić lub odwodnić teren.

Melioracje odwadniające odprowadzają nadmiar wody z gleby systemem rowów, rurociągów lub sączków drenarskich.

Systemy melioracyjne – odwadniające:

rowy

należą do najprostszych urządzeń. Przekrój poprzeczny rowu wynosi 50 cm, a głębokość 1 – 1,5 m. Skarpy rowu powinny być nachylone i zabezpieczone darnią.

Przechwytywanie - Systemy melioracyjne w rolnictwie i ogrodnictwie
rurociągi

urządzenia służące do przewodzenia wody w celu odwodnienia lub nawodnienia gleby. Składają się z podziemnych przewodów, w których woda przepływa na zasadzie grawitacji lub pod ciśnieniem. Wykonuje się je z rur betonowych, żelbetonowych lub z wypalanej gliny. Natomiast jeśli woda płynie pod ciśnieniem to z rur żeliwnych, stalowych lub tworzyw sztucznych (link afiliacyjny).

sieć drenarska

składa się z ciągów sączków drenarskich, zbieraczy, studzienek. Sączki mogą być wykonane z wypalonej gliny. Układa się je na głębokości ok 0,8 – 1,2 m.

 

Systemy melioracyjne – nawadniające

Wyróżnia się tutaj nawadnianie, które można podzielić na trzy takie główne grupy stosowane w ogrodnictwie. Pierwszą taką grupą jest nawadnianie podsiąkowe. Taki system polega na wykorzystaniu wody wypełniającej rowy oraz kanały. Jest też nawadnianie grawitacyjne. Jak sama nazwa wskazuje polega na rozprowadzeniu wody przez system bruzd lub zalewanie całej powierzchni pola. Taka metoda najczęściej jest wykorzystywana na Dalekim Wschodzie przy produkcji ryżu.

5bf11a2451cbed24533b8b5fe64b783a big - Systemy melioracyjne w rolnictwie i ogrodnictwie

 

Fot. zaczerpnięta z galerii strony: kolumber.pl (klik).

Najkorzystniejszym systemem melioracyjnym nawadniającym jest zastosowanie deszczowni.

Woda dostarczana jest na powierzchnię gleby i roślin w postaci kropli, podobnie jak podczas opadu atmosferycznego. Bierze się tutaj tzw. jednorazową dawkę polewową. Ta dawka zależna jest od głębokości i pojemności wodnej gleby. Głębokość zwilżenia wiąże się z zasięgiem systemu korzeniowego. Dlatego też dla określonej grupy roślin jest inna dawka polewowa. Dla roślin ozdobnych jednorocznych i dwuletnich wynosi 20 – 30 cm; dla bylin 30 – 40 cm; dla drzew i krzewów 100 cm. Intensywność deszczowania określa się w milimetrach wody podawanej na deszczowaną powierzchnię w ciągu 1 godziny (mm/h). Takim urządzeniem jest tensjometr (link afiliacyjny). Dzięki takiemu urządzeniu pomiar jest ciągły, dokładny i mało pracochłonny. Mierzy on siłę ssącej gleby.

30875082 1235847663184797 840279009 n 169x300 - Systemy melioracyjne w rolnictwie i ogrodnictwie

Zastosowanie deszczowni w produkcji ogrodniczej jest różnorodne. Najważniejszym zadaniem jest zaspokojenie potrzeb wodnych roślin, które wzrastają, szczególnie podczas ich kiełkowania lub ukorzeniania się; w stanie intensywnego wzrostu wegetatywnego oraz podczas zawiązywania owoców. Dodatkowo stosuje się także do ochrony roślin przed przymrozkami. Jest to metoda skuteczna, w której wykorzystywane jest zjawisko wydzielania ciepła przez zamarzającą wodę. Chroni rośliny podczas silnych spadków temperatury, nawet do -6 st. Celsjusza.Jednak warunkiem skuteczności takiego zabiegu jest rozbicie wody na bardzo drobne krople i dokładne pokrycie nią powierzchni roślin. Wykorzystanie deszczowni nie tylko nadaje się do ochrony przed przymrozkami, ale i do schładzania roślin podczas wysokich temperatur. Dotyczy to zwłaszcza upraw pod osłonami w okresie letnim. Kolejną zaletą deszczowania jest to, iż można w tym samym momencie nawozić rośliny. Szczególnie jeśli są to nawozy dolistne – tzw. fertygacja

Innym systemem nawadniającym coraz częściej modnym i wykorzystywanym w ogrodnictwie jest nawadnianie kropelkowe. Jest to system melioracyjny, w którym woda podawana jest w postaci kropli pod niskim ciśnieniem. Woda dostarczana jest w postaci kropli przez specjalne urządzenia zwanymi emiterami (link afiliacyjny).

Fertygacja – połączenie nawadniania z nawożeniem roślin. Jest ono powszechnie stosowane w uprawach roślin ogrodniczych pod osłonami.

Zasadność nawadniania roślin

systematyczne zwiększanie wilgotności gleby umożliwia nie tylko zwyżki plonu, ale także znaczne poszerzenie asortymentu uprawianych roślin o gatunki i odmiany mające wysokie wymagania wodne.

Dodatkowymi narzędziami, które pozwalają nawodnić teren są zraszacze (link afiliacyjny), które montowane są najczęściej na trawnikach.

 

 

 

P.S. Post zawiera linki afiliacyjne.

 

10 komentarzy do “Systemy melioracyjne w rolnictwie i ogrodnictwie”

  1. As can be observed in Figure 1, the relationship obtained using BMC Brij35 system at pH 7 dapoxetine priligy Skin reactions are a well known adverse effect of EGFR targeted therapies and the monoclonal antibodies are no exception, as described in the phase three trials and meta analyses discussed earlier

  2. Some side effects, which means you must inform your doctor include abdominal pain, loss of appetite, darkened urine or yellowing of the eyes priligy online pharmacy Keep an eye out for symptoms like nausea and vomiting, changes in heart rate, decreased sweating, confusion and fainting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *