Skrzacik w ogrodzie

Inspekty, osłony płaskie i ściółkowanie gleby

Inspekty i ich wyposażenie mogą ułatwić ogrodnictwo. W szczególności w warunkach miejskich, gdzie zazwyczaj nie ma wystarczająco miejsca, aby móc postawić szklarnię czy tunel foliowy. 

Miejsc uprawy roślin ozdobnych jest dużo. Jednak najczęściej spotykane miejsca to:   Stosowanie tych miejsc w uprawie roślin ozdobnych jest szczególnie ważne, jeśli zajmujesz się produkcją roślin poprzez siew, rozmnażanie. Warto zaopatrzyć się w miarę możliwości w jedno z tych miejsc, aby łatwiej móc uprawiać samemu rośliny. Inspekty są obecnie rzadko stosowanymi osłonami. Stwarzają roślinom lepsze warunki wzrostu. Ich budowa jest tania, jednak pracochłonność podczas wykorzystywania jest bardzo wysoka. Stosuje się najczęściej w uprawach roślin warzywniczych, czasem do produkcji rozsady z roślin ozdobnych. Inspekty składają się ze skrzyni wykonanej najczęściej z betonu oraz z okien. Skrzynie inspektowe można ustawiać na powierzchni gruntu lub zagłębiać je w ziemię. W zależności od budowy skrzyni wyróżnia się inspekty:

Inspekty – rodzaje okien

Najczęściej wykorzystywane są okna o wymiarach 1,0m x 1,5m, podzielone na 4 szyby mocowane za pomocą kitu. Rzadziej się spotyka okna holenderskie o wymiarach 0,8m x 1,5m.

Inspekty  – wyposażenie

Do tej „budowli” również są dodatkowe urządzenia, do których należą:

Inspekty – temperatura

W zależności od panującej wewnątrz inspektów temperatury, dzieli się na: Do ogrzewania biologicznego służą materiały organiczne, które podczas rozkładania przez bakterie wydzielają ciepło. Najlepszymi materiałami grzewczymi są: obornik koński lub owczy, nieco gorszymi słoma, kurz bawełniany i inne odpady przemysłowe, śmieci miejskie, liście. jak zrobic inspekt ogrodowy 300x225 - Inspekty, osłony płaskie i ściółkowanie gleby

Osłony płaskie i ściółkowanie gleby

Folia polietylenowa

Używana do okrywania roślin. Powinna mieć grubość 0,04 – 0,06 mm i 100 – 500 otworów na m². Przykrycie nią roślin powoduje ogrzewanie gleby, chroni rośliny przed przymrozkami, podnosi temperaturę i wilgotność powietrza wokół roślin. Perforacja zapobiega przegrzewaniu i nadmiernemu nagromadzeniu pary wodnej, a jednocześnie umożliwia podlewanie roślin bez zdejmowania okrywy.

Włóknina polipropylenowa

Stwarza podobne do folii warunki świetlne i termiczne, jednocześnie umożliwiając lepszą wymianę powietrza co zapobiega przegrzewaniu roślin. Jest lżejsza niż folia. Jej trwałość wynosi do 6 miesięcy.

Ściółkowanie gleby

Można je stosować w uprawach gruntowych, w szklarniach i pod folią. Warstwę ściółki rozkłada się na zagonach kilka dni przed siewem lub sadzeniem roślin, pozostawiając otwory, które umożliwiają wzrost roślin. Ściółkowanie wykonuje się najczęściej w przypadku roślin ciepłolubnych, które korzenią się płytko lub o płożącym charakterze wzrostu.        
Zdjęcia pobrane z internetu (klik).
P.S. Post zawiera linki afiliacyjne.
Exit mobile version