Skrzacik w ogrodzie

Nawozy mineralne – azotowe, fosforowe i inne

nawóz uniwerslany Florovit

W ogrodnictwie i rolnictwie stosuje się różne środki ochrony od oprysków na szkodniki po nawozy mineralne lub organiczne, które mają dodawać składniki pokarmowe. Oczywiście też są ogrody i gospodarstwa rolne gdzie uprawa jest „bio”, w których używa się tylko naturalnych przepisów do ochrony roślin i dawkowania składników pokarmowych, albo w ogóle się nie stosuje takich preparatów i metod. Teraz nastała właśnie moda na „bio”, ale czy na pewno wszystko co jest „bio” jest wytwarzane tak jak w reklamach, albo na rysunkach? Warto się temu przyjrzeć z bliska, gdyż można bardzo szybko oszukać klientów.

Od razu uprzedzam, że nie mam nic przeciwko produktom „bio”. Tylko uważam, że warto sprawdzać producentów czy na pewno stosują uprawy bez żadnych nawozów. Dlatego warto kupować produkty u sprawdzonych producentów. Chociaż szczerze, to jeszcze nie widziałam produktów „bio”, które byłyby taką samą wielkością i przyciągające wzrok jak te, do których dodawane są nawozy mineralne. Też tradycyjna uprawa wiąże się z nawożeniem, ale w takich uprawach stosuje się nawozy organiczne (o tym przeczytasz tutaj).

Nawozy mineralne dzieli się na kilka grup, których głównymi składnikami są pierwiastki, jakie występują w roślinach. O tych pierwiastkach możesz poczytać tutaj. Jednak zanim podzielimy te nawozy, warto wiedzieć czym są te nawozy mineralne.

Nawozy mineralne – związki chemiczne stosowane w celu zaspokojenia potrzeb pokarmowych roślin. Wartość nawozu mineralnego zależy od zawartości w nim czystego składnika pokarmowego.

Zatem można przejść do charakterystyki.

Nawozy mineralne – charakterystyka

Nawozy azotowe:

nawozy azotowo – saletrzane
nawozy azotowe amonowe
nawozy azotowe amidowe

Nawozy fosforowe:

superfosfaty

Nawozy mineralne – potasowe:

nawozy potasowe chlorkowe
nawozy potasowe siarczanowe

Nawozy magnezowe:

Nawozy mineralne – wapniowe:

Mikronawozy:

Chelaty:

chelaty to związki, w których składniki mineralne połączone są silnie z częścią organiczną. Wyróżnia się:

Nawozy wieloskładnikowe:

nawozy wieloskładnikowe kompleksowe
nawozy wieloskładnikowe mieszane

 

Większość z tych nawozów stosuję sama osobiście przy uprawie nie tylko rolniczej, ale i ogrodniczej. Nie wyobrażam sobie roślin, którym brakuje składników pokarmowych. Dzięki tym nawozom rośliny osiągają optymalny rozwój w czasie wegetacji. Wiadomo, że nie można przesadzić z nawozami dlatego warto czytać instrukcje, które są na opakowaniu. A jeśli nie jest się pewnym jaką dawkę stosować warto zapytać w sklepie ogrodniczym czy z środkami ochrony roślin.

 

P.S. Post zawiera linki afiliacyjne.
Exit mobile version