Przejdź do treści
Strona główna => Trawy ozdobne warte uwagi

Trawy ozdobne warte uwagi

trawy ozdobne

Coraz częściej można zauważyć, że w ogrodach królują trawy ozdobne. Jakie warto mieć w swoim ogrodzie?

Od jakiegoś czasu jest tendencja wzrostowa na trawy ozdobne w zieleni miejskiej, parkach czy ogrodach. Kiedyś nie były to doceniane rośliny, ale też nie było dużego wyboru gatunków, które by się nam spodobały. Teraz można przebierać w tych roślinach, mogą mieć kwiatostany, kolorowe liście czy też mają być zimozielone.

W dzisiejszym wpisie poznasz trawy ozdobne, które z mojego punktu widzenia są warte uwagi.

Kostrzewa Gautiera – Festuca Gautieri

Jest to trawa zimozielona, która tworzy zwarte zielone kępy, tzw. „poduszeczki”. Liście posiada nitkowate o barwie ciemnej zieleni. Dorasta zaledwie do 10 cm wysokości. Warto wiedzieć, że jest trawą ekspansywną. Stosuje się w ogrodach skalnych lub do zadarniania niewielkich powierzchni. Potrzebuje stanowiska słonecznego oraz gleby przepuszczalnej.

Kostrzewa popielata – Festuca glauca

Jak jej poprzedniczka też jest trawą zimozieloną, która tworzy zwarte kępy o niebieskozielonym zabarwieniu. Dorasta do 20 cm wysokości. Kwitnie wczesnym latem – wiechy błękitnoszare. Niestety co do wieczności trawy to jest krótkowieczna i nie rozrasta się zadarniając teren. Również stosuje się do ogrodów skalnych, ale też do pojemników i nasadzeń naturalistycznych oraz ogrodów dachowych. Wymaga stanowiska słonecznego i gleb przepuszczalnych.

Miskant chiński – Miscanthus sinensis 'Zebrinus’

Jest trawą wysoką, która osiąga do 2m wysokości. Liście szerokie zielone z poprzecznymi żółtymi paskami. Stosuje się w nasadzeniach pojedynczych, a także przy zbiornikach wodnych. Wymaga stanowisk słonecznych oraz gleby żyznej i stale wilgotnej. Należy pamiętać, iż młode egzemplarze potrzebują okrycia zimowego.

Miskant cukrowy – Miscanthus sacharifolium 

Ciekawa trawa ozdobna, która przebarwia swoje liście. Jesienią są jasnobrązowe. Natomiast w sierpniu pojawiają się puszyste kwiatostany, które pozostają do zimy. Dorasta do 150 cm wysokości i dodatkowo jest ekspansywna. Zastosowanie w pojedynczych kompozycjach, na trawnikach oraz na dużych rabatach. Musi mieć słońce i glebę przepuszczalną.

Mozga trzcinowata – Phalaris arundinacea

Jest jedną z wytrzymałych traw. Liście dwukolorowe – biało-zielone pasiaste. Szeroko się rozrasta. Kwitnienie przypada od czerwca do lipca. Wysokość do 60 cm, natomiast w okresie kwitnienia osiąga 1 m. Warto zastosować w nasadzeniach pojedynczych, a jeśli już w grupach to jako roślinę okrywową. Co ważne jest rośliną mrozoodporną. Preferuje słońce i półcień oraz gleby wilgotne, jednak wytrzyma też i przesuszenia.

Owsica wiecznie zielona – Helictotrichon sempervirens

Trawa zimozielona z sztywnymi, niebieskawymi liśćmi. Tworzy kępy, które osiągają 40 cm wysokości. Latem pojawiają się metrowe kłosy. Stosuje się na rabaty. Wymagania jak przy kostrzewach.

Trawa pampasowa – Cortaderia selloana

Znana trawa ozdobna dorastająca do 2 m wysokości. Jesienią z rozłożystej rozety wyrastają przepiękne wiechy o różnej barwie. Wiechy można zasuszyć, przez co dają swój urok przy tworzeniu bukietów. Sadzi się pojedynczo w miejscach wyeksponowanych. Ciekawe jest to, że jeśli posadzimy ją w grupach to daje tło dla innych niższych roślin, a dodatkowo może być posadzona przy oczkach wodnych. Wymagania jak poprzednio, z tym że stanowiska muszą być dodatkowo zaciszne. No i trzeba przykryć na zimę.

pampas grass 78088 1920 300x200 - Trawy ozdobne warte uwagi foto

Wydmuchrzyca piaskowa – Leymus arenarius

Niebieskie liście i ostre brzegi to charakterystyczna część tej rośliny. Jest jedną z najbardziej ekspansywnych traw ozdobnych. Stosuje się do nasadzeń naturalistycznych, a także do umacniania skarp i nadmorskich wydm. Wymagania stanowiskowe jak poprzednio.

Turzyca muskegońska – Carex muskingumensis

Oryginalny pokrój rośliny to jej zaleta, mianowicie trawiastozielone liście wyrastają pod kątem prostym. Dorasta do 80 cm wysokości. Kłosy o barwie brązowej pojawiają się w okresie letnim (VI-VIII). Stosuje się na rabatach z funkiami oraz begoniami, do obsadzania brzegów oczek wodnych.  Wymagania tutaj są nieco inne niż u innych traw, mianowicie stanowiska półcieniste lub ocienione. Gleby wilgotne.

 

Gdzie kupować  trawy ozdobne?

Rośliny te jak każde inne są dostępne w wielu miejscach od marketów przez sprzedaż online po centra ogrodnicze. Moim zdaniem warto kupować w sprawdzonych miejscach jak szkółki ogrodnicze czy centra z roślinami. Jeśli chcesz więcej na ten temat poczytać to zapraszam Cię tutaj.

Polecam tą Szkółkę, z której wiem, że rośliny są dobrej jakości i w przystępnych cenach.

 

1 komentarz do “Trawy ozdobne warte uwagi”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *