Pies i ogród? To możliwe!
Zastanawiasz się czy Twój ogród wytrzyma harce Twojego psa? Oczywiście, wystarczy kilka trików, które zapewnią nie tylko bezpieczeństwo dla Twoich roślin, ale i Twojego pupila. Co zatem zrobić, aby ogród wyglądał znakomicie mimo biegającego psiaka? Często słyszałam, że pies i ogród to się nie uda. Na każdy problem jest rozwiązanie.
Pies i żywopłot
Jak wiadomo psy lubią biegać przy płocie, aby szczekać na przechodniów. Dlatego też nie warto sadzić tam roślin, nawet żywopłotowych. Nie chcesz rezygnować z żywopłotu? Nie ma problemu, posadź rośliny trochę dalej, ok. 0,7 -1,0 m. Ważne jest również to, jakie rośliny dobrać, aby nie żółkły gdy piesek skorzysta z toalety. Przede wszystkim nie warto w tym miejscu sadzić tuj (Thuja), a jedynie rośliny z rodzin cyprysowatych (Chamaecyparis) gdyż są bardziej odporniejsze. Jeśli nie chcesz iglaków to zawsze możesz wykorzystać inne rośliny liściaste na żywopłot, a mianowicie buki, graby, ligustry, bukszpany.
Pies i ścieżki
Innym sposobem, aby zapobiec niszczeniu roślin jest wytyczenie ścieżek, którymi pieski biegają. I tam nie sadzić roślin, gdyż zawsze będą zdeptane. Wystarczy zaplanować tak ogród, aby był przyjazny dla pupila i roślin. Dlatego też ścieżki dla psiaków wysypać grysem, albo wybrać nawierzchnię odpowiednią dla zwierząt.
Dodatkowo należy w ogrodzie wytyczyć miejsce gdzie może być toaleta dla zwierzęcia. Najlepiej w mało widocznym miejscu.
Pies i rośliny
Jakie sadzić rośliny, które psiaki nie ruszą? Są dwie takie rośliny, które działają odstraszająco na psy, a mianowicie jest to koleus (Coleus canina) oraz tak zwane boże drzewko, czyli bylica (Artemisia abrotanum). Rośliny te warto sadzić dookoła innych roślin, które są na rabatach. Z czego warto zrobić rabaty i skalniaki podwyższone, gdyż te rośliny są barierą nie do przejścia poprzez zapach. Można stworzyć również fizyczne bariery, otóż zastosować wokół roślin płotki lub żywopłoty z ligustra, tawuły. Dla psa oznacza to barierę, której nie można przekraczać. Innymi roślinami, które można zastosować są rośliny cierniste oraz z kolcami, np. berberysy, róże, głóg, a także rośliny które mają sztywne i gęste pędy, np. wrzosy i wrzośce.
Warto kupować starsze okazy, gdyż pupile, zwłaszcza młode lubią podgryzać gałązki. Ewentualnie obsadzić nowe okazy kolczastymi roślinami lub zrobić dookoła płotki, aby tworzyły barierę.
Pies i trawnik
Nie od dziś wiadomo, że psy lubią załatwiać swoją potrzebę na trawniku, co szkodzi to bardzo estetyce naszego trawnika. Co zrobić w takim wypadku? Otóż najlepszym sposobem jest zraszanie trawnika, gdyż mocznik z psich odchodów zostanie wypłukany przez co lepiej przyjęty przez trawę i dodatkowo jest to naturalny nawóz.
Psie harce
Co jeszcze może ułatwić harce w ogrodzie?
Przede wszystkim warto zainwestować w niedrogą roślinkę, która stanie się ulubieńcem psiaka. Warto spisać ją na straty, ale wtedy psiak nie zniszczy innych roślin. O tym gdzie warto kupić rośliny możesz przeczytać tutaj.
Pamiętaj!!
Nigdy nie kupuj roślin z trującymi owocami czy pędami mogą zaszkodzić Twojemu czworonogowi. Przy zakupie roślin warto zapytać się czy są trujące. Trującymi roślinami są m.in. cis pospolity, złotokap.
Pingback: Ochrona roślin przed psami: Jak zabezpieczyć ogród?