Skrzacik w ogrodzie

Podłoża mineralne stosowane w uprawach roślin ozdobnych

podłoża mineralne w ogrodnictwie

Podłoża stosowane w uprawie roślin ozdobnych jak zostało wspomniane w poście dzielą się na ziemie ogrodnicze, podłoża ogrodnicze proste, podłoża mineralne naturalne i przetworzone oraz podłoża syntetyczne. Wszystkie te rodzaje są bardzo potrzebne do uprawy roślin, gdyż każde z tych podłoży zawiera składniki, które wspomagają rozwój upraw.

Podłoża mineralne – grupa podłoży charakteryzująca się biernością chemiczną, stanowią środowisko wzrostu systemu korzeniowego, ale wszystkie składniki pokarmowe otrzymuje roślina w postaci roztworu podawanego przez system fertygacyjny zaopatrzony w aparaturę rozcieńczającą i dozującą pożywkę.

Ważnym pojęciem też jest uprawa hydroponiczna. Jest to sposób uprawy, w którym wszystkie składniki ożywcze czerpie roślina wyłącznie z pożywki.

Zalety podłoża INERTNEGO:

Podłoża mineralne naturalne

Podłoża mineralne przetworzone

Podłoża syntetyczne

 

Wymienione podłoża mineralne mają za zadanie zastąpić zwykłą ziemię. Dlaczego? Otóż w zwykłej ziemi często zdarzają się szkodniki i różne zarodniki chorób, które z pewnością nie będą dobrze wpływać na uprawy roślin. A przecież tego nikt nie chce, dlatego też warto wykorzystywać takie podłoża, gdyż nie tylko zapewniają dobre warunki rozwoju, ale dzięki nim można kontrolować rozwój upraw oraz dostarczać składniki pokarmowe w łatwy i przyjemny sposób. A do tego nawożenie też jest łatwe, gdyż można to robić metodą kropelkową, albo po prostu podlewać zraszaczami. Sposobów jest wiele.

Dodatkowo te podłoża można używać jako samo podłoże lub dodatek właśnie do ziemi ogrodniczej co zwiększa plon, ale też w jakiś sposób neutralizuje powstawanie grzybów i chorób w zwykłej ziemi.

Nie można tutaj zapomnieć też o cenie, która nie jest wygórowana. Jak zostało wcześniej wspomniane te podłoża mineralne można stosować kilka razy zatem opłacalność jest w 100%. A do tego zawsze koszta mogą się zwrócić po sprzedaży pierwszych upraw.

 

Co polecam?

 

Wszystkie te podłoża są świetne do uprawy roślin. Jednak warto się zastanowić, które podłoża mineralne warto zastosować przy produkcji swoich roślin. W gospodarstwie rolnym często używaliśmy perlitu (link afiliacyjny), gdyż bardzo dobrze spełniał swoje zadanie oraz dodatkowo przyspieszał wschód nasion. Małą wadą perlitu jest to, że bardzo jest pylisty i wytwarzał małą chmurę, która nie za bardzo dobrze wpływała na moje nozdrza. Chyba jedyny defekt tego podłoża mineralnego.

Przy innej produkcji używałam też wełny mineralnej. Jak zostało wcześniej wspomniane to nadaje się świetnie do kontrolowanej produkcji, w szczególności warzyw w szklarniach. Produkowane rośliny można było uzyskać nawet w zimie przy odpowiednich warunkach.

Pianki typu oasis często są używane przeze mnie i przez moją mamę w florystyce, które spełniają swoje zadanie idealnie utrzymując wilgoć przez nawet tydzień. Oczywiście przed użyciem należy namoczyć tą gąbkę. Najlepiej zostawić na noc w wodzie i przykryć czymś ciężkim, co daje pewność, że nasiąknie dobrze i na następny dzień można zacząć tworzyć wspaniałe dekoracje.

 

 

Używane przeze mnie podłoża mineralne spełniają wyśmienicie swoje zadanie. Właśnie się zastanawiam czy nie użyć perlitu do produkcji moich kwiatów jednorocznych i dwuletnich.

 

A Ty jakie używasz podłoża mineralne do uprawy swoich roślin?

 

 

P.S. Post zawiera linki afiliacyjne.
Exit mobile version