Do uprawy roślin pod osłonami potrzeba chęci i wiedzy (więcej w tym wpisie). Jeśli już posiadamy jedno i drugie to trzeba zastanowić się gdzie uprawiać rośliny pod osłonami. Przede wszystkim trzeba mieć miejsce, ale o tym poniżej. Najlepszymi obiektami są szklarnie, które można dostosować do potrzeb uprawowych.
Szklarnie – obiekty trwałe, które zapewniają uprawom najlepsze warunki dla ich rozwoju.
Planując budowę szklarni należy przede wszystkim uwzględnić aspekty ekonomiczne, takie jak:
- odległość od rynku zbytu produkcji roślinnych,
- dogodność połączeń komunikacyjnych,
- dostępność siły roboczej.
Jeśli spełnia się takie warunki to trzeba znaleźć miejsce dla tego obiektu.
Szklarnie – lokalizacja
Na co najlepiej zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, aby:
- teren był płaski lub o bardzo niewielkim nachyleniu – do 5%
- szklarnie stawiać w kierunku południowym – najlepsze wykorzystanie światła
- tereny do upraw szklarniowych powinny być lokalizowane w klimacie łagodnym – mowa tutaj o spadkach temperatur zimą, które są umiarkowane
- w rejonach o dużych opadach śniegu stawiać tylko pojedyncze obiekty szkalrniowe
- w każdej szklarni było ujęcie wody lud dobry dostęp do niej, a także źródła energii świetlnej.
Szklarnie – typy
Jeśli chodzi o typy szklarni wyróżnia się 3 rodzaje. Przede wszystkim brana pod uwagę jest tutaj konstrukcja. Rodzaje szklarni to:
- pojedyncze,
- zblokowane 3 – nawowe,
- zblokowane wielonawowe – najczęściej zwane holenderskimi lub bułgarkami.
Natomiast jeśli chodzi o sposób wykorzystania obiektów dzieli się na pojedyncze, w których uprawia się kwiaty, warzywa, rośliny doniczkowe oraz tak zwane mnożarki. Mnożarki to miejsce, w których wykonuje się wysiewy, pikowanie lub produkcja rozsad. Mnożarki to również takie miejsce, które jest zaopatrzone w stoły do wykonywania powyższych czynności.
Szklarnie – elementy konstrukcyjne
Do budowy tych obiektów wyróżnia się cztery elementy, bez których budowa nie może się obejść. Jak zostało wspomniane należy znaleźć odpowiednią lokalizację, jeśli już jest znalezione miejsce i wybrany typ szklarni (link afiliacyjny) to można stawiać ten obiekt. Elementami konstrukcyjnymi są:
- fundament – zagłębiony około 1 m w ziemię i wystaje do 0,4 m nad ziemią, tworzy tzw. cokół. Na cokole opierają się elementy nośne nazywane ramownicami lub więzarami. Ramownice połączone są elementami poziomymi – płatwiami.
- płatwie boczne
- płatwie środkowe
- płatwie kalenicowe – na samej górze, czasami montuje się dodatkowe szczebliny.
- szkło – musi posiadać odpowiednią grubość (3 – 4 mm), wysoki współczynnik przenikania światła. Na częściach dachowych szyby zakłada się na zakładkę. Łączenie szkła odbywa się za pomocą kitu lub elastycznych wyprofilowanych uszczelek.
W ścianach bocznych każdego obiektu szklarniowego i czasami w 4 ścianach dachowych znajdują się wywietrzniki, które muszą być sprawne i zajmują najczęściej 15 – 30% powierzchni szklarni.
Szklarnie – wyposażenie
Kolejnym ważnym elementem, bez którego nie można się obejść jest właśnie wyposażenie. Co z tego jeśli będzie konstrukcja, a w środku pusto. Jeśli chodzi o wyposażenie to jest 5 takich głównych elementów, których nie może zabraknąć, aby sprawnie można było prowadzić uprawę roślin.
Elementy wyposażenia:
- systemy komputerowe;
- urządzenia do ogrzewania – rury, które umieszcza się wzdłuż ścian bocznych lub na zagonach między ścianami, wzdłuż przejść, częściach szczytowych, czasem w podłożu;
- urządzenia do nawadniania – deszczownie i nawadnianie kropelkowe. Dodatkowo nawadnianie kropelkowe (link afiliacyjny) można wykorzystać do fertygacji;
- urządzenia do oświetlania, zaciemniania i cieniowania upraw – lampy, lampy sodowe lub rtęciowe o mocy 400 i 600 V. Do zacieniania i cieniowania stosuje się zasłony z grubej foli, które mają znaczenie cieniujące i tonizujące światło;
- urządzenia do termicznej dezynfekcji podłoża – urządzenia, które wytwarzają parę wodną, np. kotły parowe.
P.S. Post zawiera linki afiliacyjne.